Травневий хрущ: найпростіший спосіб зупинки його личинок

  • 121

Фото без опису

 

Це сезоні жуки, які зникають до кінця червня, а то й раніше, і харчуються листям дерев. Та шкідливі вони зовсім не цим: найбільшої шкоди завдають їхні личинки. Самки відкладають у землі на глибину 2-4 см кладки овальних яєць, личинки з яких проживуть у грунті 3-4 роки. На першій стадії розвитку личинки хруща дрібні, брудно-білі, але швидко перетворюються на товсті білі личинки з брунатною головою. У перший рік вони харчуються гумусом, а ось далі – корінням сільськогосподарських культур та овочів – зріджують сходи, обгризають молоді корінці, потім їдять бульби і коренеплоди. Також личинки травневих хрущів обїдають і сильно пошкоджують корені сіянців, саджанців і молодих дерев, причому пожирають все, що трапиться на шляху.

Якщо сходи рослин дуже швидко в’януть і гинуть – це головний сигнал до пошуку у грунті травневих хрущів. Личинки підгризають корені, тож такі рослинки легко висмикнути з ґрунту. Для великих рослин основні симптоми ураження коренів – відставання в рості, в’янення листя. Пошкодження коріння може повністю знищити навіть молоді дерева. Підтвердити те, що причиною цих проблем є личинка травневого хруща, можна тільки знайшовши саму личинку, розкопавши грунт біля кореня.

Личинки травневого зруща не виносять надлишку азоту та лужної реакції. І перше, що потрібно спробувати – це прості азотні добрива, наприклад, аміачну селітру та засоби для розкислення ґрунту (якщо це не протипоказано рослинам).

Найшвидший і найбільш дієвий, а також найпростіший спосіб зупинки личинок хруща в саду – застосування хімічних інсектицидів. Та швидкість і зручність не нівелює наслідки і шкоду довкіллю, тому зважте ризики. Врахуйте, як використовується ділянка саду і через скільки днів туди можна повернутися для відпочинку чи роботи; потенційні ризики для дітей, домашніх тварин, бджіл; наявність достатніх засобів індивідуального захисту. Це не означає, що хімічні засоби не можна застосовувати, але ставитися до цього процесу потрібно відповідально, а попередньо спробувати більш безпечні варіанти. Для боротьби з цим шкідником ефективні контактно-кишкові та системні інсектициди. Краще обрати вузькоспеціалізовані препарати: «Антихрущ», «Stop Хрущ», готова приманка «Rembek», «Валлар», «Фас». Якщо немає вибору, використовуйте препарати більш широкої дії. Достатньо ефективні «Актеллік» чи «Актара», «Дестрой», «Белем», «Альтекс», «Агростак Біо», «Ініціатор». Для захисту овочевих культур (картопля, капуста, томати) необхідно провести обприскування посадочних лунок і розсади культур. Розсаду необхідно висаджувати в день обробки. Для обробки дерев проти  жуків необхідно провести підкореневий полив в період вегетації крони при мінімальних висхідних потоках повітря. Необхідно забезпечити достатнє і рівномірне покриття культури, що обробляється, без стікання робочого розчину. Захисні заходи рекомендується проводить в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години і обовязково дотримуватися правил техніки безпеки.

Одні з найефективніших біопрепаратів від личинок хрущів – «Ентоцид» (метаризин), який діє також проти  медведки, дротяників, гусениць совок, діабротики та інших, «Метавайт», «Лепідоцид», а також «Бітоксибацилін» і «Актоверм».

На грядках, сезонних квітниках, пустих ділянках, навколо ягідних кущів та плодових дерев при ознаках появи хрущів і як профілактику можна посіяти сидерати, що активно збагачують ґрунт азотом, наприклад, люпин та білу конюшину. Сидерати принесуть і іншу користь – відновлять, захистять, збагатять землю, скоротять догляд, стримають бур’яни.

У квітниках і багаторічних насадженнях можна використати:

  • мульчу з подрібненої конюшини чи бузини;
  • відвар листя грецького горіха (1 кг на відро води, довести до кипіння й настояти тиждень);
  • настій цибулевого лушпиння (2 склянки на відро, з настоюванням тиждень або більш «швидкий» відвар з кип’ятінням протягом 5 хв);
  • настій гірчичного порошку (100 г на 10 л);
  • часниково-цибулевий настій (200 г подрібнених з лушпинням цибулин залити 1 л води, настоювати 10 днів і розбавляти по 2-3 ст. л. на відро води);
  • додавання жменьки лушпиння в посадкові ямки, органічні добрива, що вносяться в землю чи мульчу.

Якщо поруч є занедбані ділянки, у період появи травневого хруща відловлюйте жуків до того, як вони встигнуть непомітно заглибитись у землю. Зробити це можна за допомогою різних саморобних пасток і хитрощів:

  • струшування жуків з дерев після холодної ночі рано вранці (працює, якщо вночі температура до +12°С);
  • готові пастки для жуків, наприклад, клейові принади для мух та жуків чи клейка стрічка, яку можна прикріпити до дошки і картону;
  • «приманки» з гною чи компосту на відкритих місцях, температури яких будуть приваблювати самок більше голої землі і з яких потім легко вибрати й знищити кладки яєць і личинок;
  • світлові пастки для жуків: помістити на дно банки чи контейнера автономне джерело світла і обмастити стінки липким розчином чи солідолом або натягнути перед ліхтарем простирадло з тазом з оцтовою водою для падаючих жуків;
  • пастки на деревах з пластикових пляшок (верхню частину зрізають і перевертають «лійкою», на дно наливаючи зброджене варення, квас, підсолоджене пиво).

Головні помічники в боротьбі з хрущами та їх потомством – корисні птахи, в тому числі шпаки, горобці, свійська птиця, а також їжачки. Не забувайте розвішувати й наповнювати в садку годівнички, будуйте хатки, не турбуйте їжаків на зимівлі, таким чином приваблюючи природних ворогів хрущів на ділянку.

 

За матеріалами преси  - 

Вега С.І., державний фітосанітарний інспектор ГУ       

Держпродспоживслужби у Львівській області