Сонцевик будяковий або чортополохівка, один з найцікавіших шкідників, метелик – мандрівник!

  • 126

 

Фото без опису

       Сонцевик будяковий або Чортополохівка(Vanessa cardui) – це красивий денний метелик з родини сонцевиків(німфалід). У цього метелика є одна особливість -  міграція, це одна з різноманітних стратегій живих організмів. Міграція під час  масового розмноження сприяє розселенню виду, але головне, що вона дозволяє уникнути внутрішньовидової конкуренції за кормові ресурси. За день  імаго метелика  може долати до 500 км.

         Метелик дуже поширений в Україні. Він відомий завдяки своєму харчуванню бурянами, такими як чортополох, осот, кропива , будяк. При масовому розмноженню може пошкоджувати й культурні рослини: соняшник, сою, овочеві, буряки, баштанні культури. Активному розвитку шкідника сприяє посушлива погода.  

         Забурянені поля, пасовища, пустирі – своєрідні резервації для чортополохівки. Там вони розмножуються, харчуються та зимують у фазі «лялечки», а навесні, з квітня-травня,  розпочинається літ. Тому поля , що прилягають до таких територій, особливо контролюються. Сам метелик (імаго)харчується нектаром квітучих бурянів. Їх личинки(гусінь) скелетують листки, скріплюючи їх павутиною і утворюючи гнізда, та знищують фотосинтетичну поверхню рослин. Шкідник  має II-III покоління за сезон.

       З метою попередження втрат через шкідливість личинок потрібно регулярно проводити обстеження сільгоспкультур та інших угідь у т.ч.  і місця резервації. Особливу увагу приділяти посівам сої, соняшнику, цукровим бурякам, овочевим, садам і присадибним ділянкам.

       Хімічні засоби регулювання чисельності шкідників у посівах сільськогосподарських культур застосовують тоді, коли їх кількість перевищує пороги шкідливості. Для захисту від личинок(гусені)  сонцевика будякового за відсутністю встановленого економічного  порогу шкідливості, рекомендовано користуватися ЕПШ для листогризучих шкідників.  Рекомендації  по  застосуванню  препаратів інсектицидної дії,  як для листогризучих шкідників ,  можна знайти у «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням техніки безпеки при роботі з пестицидами.