Короткий прогноз розвитку основних шкідників та хвороб с.г. культур на весну 2025 року

  • 12

Картинка комах

 

Як і щороку, після періоду зимового спокою природа прокинеться від сну. А разом з рослинами зявляться не тільки корисні комахи, а й шкідливі, і  різні види інфекцій на додачу.

Згідно проведених спостережень за фітосанітарним станом с.г. угідь,  навесні поточного року мишоподібні  гризуни можуть завдавати різної шкоди посівам сільськогосподарських культур. Підвищена чисельність і шкідливість мишей та полівок спостерігатимуться на окремих полях озимих культур, багаторічних трав. А ще - на полях, які прилягають до лісосмуг, або у місцях резервацій - на площах, які не оброблялись по декілька років, на обочинах доріг, схилах гідромеліоративних каналів, на присадибних ділянках населення, у їх коморах та інших приміщеннях .

          За прогрівання ґрунту до +12ºС спостерігатиметься активізація і переміщення у верхні його шари дротяників та несправжніх дротяників, личинок хрущів, ківсяків, інших ґрунтових шкідників. Вони пошкоджують підземні частини рослин у грунті протягом всього вегетаційного періоду.

          В посівах просапних, овочевих культур, багаторічних трав шкодитиме гусінь капустяної, городньої, люцернової, інших видів листогризучих совок.

         Скрізь зерновим культурам відчутної шкоди можуть завдати хлібна п'явиця, злакові мухи (гессенська, шведські), хлібні блішки, пильщики, інші фітофаги. Можуть розмножуватись злакові попелиці, трипси, цикадки.

                На багаторічних травах розвиватимуться й шкодитимуть листковий люцерновий довгоносик, насіннєїди (тихіус, апіон), люцернова товстоніжка, клопи, попелиці, гусінь совок і п`ядунів, інші фітофаги. За умов дощової і теплої погоди в посівах культури прогресуватимуть темно-бура плямистість, антракноз, аскохітоз, інші хвороби.

Зокрема, на посівах озимого і ярого ріпаків фітосанітарне значення матимуть прихованохоботники, капустяна стручкова галиця, осередково ріпаковий пильщик, капустяна попелиця, білани, ріпаковий квіткоїд, хрестоцвіті клопи, листогризучі совки. За підвищеної вологості у вигляді опадів чи роси на стеблах, листках, стручках ріпаку розвиватимуться фомоз, несправжня борошниста роса, сіра гниль, які обумовлюють формування щуплого насіння з низькими посівними і технічними якостями. Інфікування стручків альтернаріозом викликатиме передчасне дозрівання ріпаку, яке проявляється у формуванні недорозвиненого насіння і розтріскуванні стручків.      Не варто забувати про капустяну білокрилу, яка активно заселяє капустяні культури в останні кілька років. Личинки цього шкідника живляться соком рослини, а своїми солодкими виділеннями провокують розмноження сажистих грибів на листі, які є шкідливішими від самої білокрилки. Крім того, ці комахи переносять вірусні хвороби на всіх стадіях свого розвитку.

При встановленні сухої і теплої погоди прискорено вийде із місць зимівлі колорадський жук і буде заселяти поля картоплі та інших пасльонових культур.

Ранні та середньостиглі сорти капусти заселятимуть хрестоцвіті блішки, личинки капустяної мухи, капустяна попелиця, осередково  бариди, клопи, прихованохоботники. Помірна вологість та температура повітря 20…26°С сприятимуть розвитку і шкідливості на рослинах капусти гусені біланів, молі, совок.

Рослинам цибулі навесні суттєвої шкоди завдаватимуть личинки цибулевої мухи, прихованохоботник, за посушливих умов ймовірний інтенсивний розвиток тютюнового трипса. Підвищена вологість повітря понад 87% та оптимальна температура 20…25°С обумовлять повсюдний розвиток пероноспорозу.

Кабачки, огірки, інші гарбузові культури пошкоджуватимуть баштанна попелиця, тютюновий трипс, павутинний кліщ. З хвороб проявлятимуться пероноспороз, бактеріози, антракноз, борошниста роса, тому дуже важливо не пропустити появу перших ознак цих інфекцій. За сприятливих для розвитку хвороб умов без внесення фунгіцидів ці інфекції можуть повністю знищити молоді рослини огірків.

Розвиток і поширення усіх шкідників та хвороб залежні від погодно-кліматичних умов вегетації, запасів інфекції в грунті, догляду за культурами під час вирощування та вчасності усіх проведених заходів. Щедрих вам врожаїв!

                                                Вега Світлана, державний фітосанітарний інспектор управління фітосанітарної безпеки

 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області