Щодо профілактики ботулізму, гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь

  • 302

Фото без опису

Щодо профілактики ботулізму:

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Збудники ботулізму широко поширені в природі - грунті, кишечнику тварин і риб, на овочах, фруктах. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.

Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.

Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;

- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати, так – як  основним фактором патогенності C. botulinum є екзотоксин, який продукують вегетативні форми під час зберігання харчових продуктів чи готових став. Це найпотужніший з відомих у світі токсинів: він у 10 млн разів сильніший за ціаністий калій, у понад 375 тисяч разів потужніший за нейротоксин гримучої змії. Токсини збудника ботулізму стійкі до температурного впливу: вони руйнуються при температурі 58 °С за 3 години, при 80 °С - за 30 хвилин, при кип’ятінні за 10-15 хвилин. Спори навіть після тривалого замороження зберігають здатність проростати і утворювати токсин.

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

Заходи безпеки під час домашнього консервування:

  1. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природного кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
  2.   Важливо добре стерилізувати банки і кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
  3.  При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати консерви при температурі 100 ° С 5 хвилин для переходу спор в вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100 ° С - не менше 40 -60 хвилин з подальшою герметичним закриттям.
  4. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх в герметично закритих банках в домашніх умовах

Симптоми хвороби:

Хворі відзначають нездужання, слабкість, головний біль, запаморочення. Перші ознаки - ослаблення зору, "туман", "сітка", подвоєння предметів. З'являється ністагм, розлад акомодації. Потім приєднується затруднення ковтання і мови. Свідомість збережена. Температура нормальна або субфебрильна. Для клінічної картини ботулізму характерні розлади зору, ковтання, артикуляції, фонації, дихання та серцевої діяльності. Першими уражаються м'язи, які інервуються черепномозковими нервами. Характерним є розвиток низхідних паралічів, що починаються найчастіше з поразки мускулатури очей.

Смерть може наступити через 2-3 доби. Летальність при відсутності специфічної терапії становить 40-50%.

Інкубаційний період від 2-3 годин до 10 діб.

 У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.

Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.       

Прислухайтесь до вищевказаних порад.

 

Гострі кишкові інфекції та харчові отруєння, їх профілактика.

Джерелом інфекції при ГКІ є хворі люди, бактеріоносії та вірусоносії. Фекально-оральний механізм передачі інфекції здійснюється наступними  шляхами: харчовим - під час споживання забруднених продуктів, що містять збудник або його токсини; водним - у разі вживання неякісної питної води.  Гострі кишкові інфекції (ГКІ) займають особливе місце серед інфекційних хвороб, за своєю розповсюдженістю поступаються місцем лише респіраторним захворюванням. Рівень захворюваності на ГКІ дітей у 2,5-3 рази вищий, ніж у дорослих, при цьому половина зареєстрованих випадків захворювань припадає на дітей раннього віку (до 3-х років) ГКІ можуть викликати, як патогенні та умовно-патогенні бактерії, так і віруси, причому на сьогодні на перший план виходять секреторні діареї, збудниками яких є ротавіруси, які становлять 60-80% в структурі ГКІ серед дітей перших трьох років життя. За даними епіданамнезу більшість хворих пов'язує своє захворювання з вживанням харчових продуктів (м'яса та м’ясопродуктів, молока, молокопродуктів і страв, що їх містять, курячих яєць, і страв, в склад яких входять яйця, овочів, фруктів, ягід). Ймовірно, що більшість харчових продуктів, які вживали захворілі не пройшли достатню термічну обробку або зберігалися при порушенні умов чи термінів зберігання. Часто вживання немитих овочів, фруктів може спричинити виникнення захворювання. Друге місце по розповсюдженості займає «хворобою брудних рук». Хвора людина або бактеріоносій, не дотримуючись правил особистої гігієни, забруднюють харчові продукти, посуд, предмети побуту, що оточують їх, тим самим створюють небезпеку зараження оточуючих.

Інкубаційний період при різних ГКІ може коливатися від 2 годин (при харчових токсикоінфекціях) до 7 діб. Появляються характерні клінічні ознаки захворювання: загальна слабкість, блювота, біль в животі, пронос, підвищення температури.

Загальні рекомендації щодо хворого

При появі клінічних ознак хвороби потрібно негайно звернутися до лікаря, це дасть можливість поставити правильний діагноз та отримати своєчасне лікування: ні в якому разі не слід займатися самолікуванням.

 

Щоб запобігти виникненню гострих кишкових інфекцій слід неухильно дотримуватися простих правил:

  • НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних ociб.
  • НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття i приготування їжі використовувати питну бутильовану воду  або водуз централізованих джерел водопостачання.
  • НЕ допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
  • НЕ вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
  • НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.

В домашніх умовах завжди дотримуватись технології приготування їжі, особливо це стосується м'ясних страв та страв з яєць. Пам'ятайте - тільки достатня термічна обробка страви може запобігти виникненню захворювання. 

Не готувати продукти з запасом. Приготовлені страви з м'яса, молока бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути повторно термічно оброблені. 

При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом. 

Зберігати продукти від мух. 

Не порушувати терміни зберігання швидкопсувних продуктів, дотримуватись умов їх зберігання (в холодильнику при температурі +2°С до +6°С),  виключити сусідство сирих та варених продуктів. 

Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом. 

Для купання та відпочинку використовувати лише офіційно відкриті для цього пляжі з дозволом для купання або місця для відпочинку.

 

Пам’ятайте! Ваше здоров’я у Ваших руках!