ПОРЯДОК ДЕКЛАРУВАННЯ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

  • 3890

Фото без описуДо уваги посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів Рава-Руської міської ради та інших осіб, які здійснюють адміністративно- господарські та організаційно-розпорядчі функції!

01 січня 2023 року розпочався черговий етап подання суб’єктами декларування до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічних електронних декларацій за 2022 рік. Така декларація охоплює звітний рік (період з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

3 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі — Закон), яким відтермінувала строк подання фізичними особами документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи.

Враховуючи положення Закону, Національне агентство підготувало роз’яснення від 07 березня 2022 року № 4 (далі – Роз’яснення) щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента, проведення перевірок) https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2022/03/Rozyasnennya-4-vid-07.03.2022.pdf.

Під час дії воєнного стану не обов’язково подавати декларації будь-якого виду (щорічну, декларацію при звільненні чи декларацію кандидата на посаду). Водночас Національне агентство надає суб’єктам декларування можливість подавати декларації під час війни  й навіть перевірити на помилки відомості, зазначені у минулорічній декларації, завдяки новій функції — «Дані для декларації» (Пам’ятка).

У Роз’ясненнях Національне агентство звертає увагу на те, що щорічну декларацію за 2022 рік (за 2021 рік) суб’єкт декларування має подати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Аналогічне правило застосовується і до інших типів декларацій, передбачених антикорупційним законодавством, а також повідомлень про суттєві зміни у майновому стані та відкриття валютного рахунку в банку-нерезиденті, якщо обов’язок з їх подання виник у суб’єкта декларування у період дії воєнного стану. Їх потрібно буде подати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Якщо декларант володіє всією необхідною інформацією для заповнення відповідної декларації і бажає її подати, то це як і раніше можливо зробити через персональний кабінет Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Звертаємо увагу, що з початком війни Національне агентство обмежило доступ до публічної частини Реєстру декларацій та пошуку декларацій посадовців, щоб не наражати на небезпеку публічних службовців на окупованих територіях України.

Проте суб’єкт декларування може отримати доступ до всіх поданих раніше документів після входу до персонального кабінету, де відображатимуться всі подані ним раніше документи із персональними даними, які у публічні частині Реєстру декларацій були приховані.

Попри війну та наразі необов’язкову подачу декларацій, НАЗК рекомендує посадовцям не затягувати з декларуванням. Адже декларування все одно незабаром буде відновлене. Заповніть декларацію сьогодні та вам не доведеться згадувати про неї після завершення воєнного стану. 

У Верховну Раду України поданий законопроєкт №8071. У ньому йдеться про те, що особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларації не через три місяці після завершення воєнного стану, а через певний термін після ухвалення цього закону. 

Загалом станом на 27.03.2023 декларації за 2021 рік подали 349 тис. 597 осіб. Для того, щоби бачити динаміку декларування, НАЗК запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.

Декларантам необхідно неухильно дотримуватись визначених Законом вимог, оскільки чинним законодавством передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання декларації (стаття 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну – за декларування завідомо недостовірних відомостей та умисне неподання декларації (статті 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України).

З приводу інших питань щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану додаємо посилання на роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 28 лютого 2022 року № 2 (https://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2022/05/Roz-yasnennya-2.pdf).
 

Інші декларування

Всі декларування